Parapowożenie

PARAPOWOŻENIE W FUNDACJI STWORZENIA PANA SMOLENIA

W naszej Fundacji powstała sekcja parapowożenia.
Obecnie trenują u nas Krzyś i Tomek, ale zapraszamy do współpracy
innych Zawodników chcących rozpocząć przygodę z tą dyscypliną parajeździecką,wciąż jeszcze mało popularną w Polsce.

Nasi Parapowożący brali już udział w zawodach towarzyskich, planujemy również zorganizowanie takowych na terenie naszego Ośrodka.

Dzięki hojności jednego z naszych Sponsorów otrzymaliśmy piękne klacze
fryzyjskie na potrzeby parapowożenia. Posiadamy dwie odpowiednio przystosowane bryczki oraz uprzęże do jazdy w singlu i w parze.

Prezentowaliśmy je na ubiegłorocznej Cavaliadzie.

Cavaliada 2014: powożący Tomasz Cichosz, luzak: Marian Klupczyński, klacz fryzyjska Vinanda

Parapowożenie jest dyscypliną szczególnie rozwiniętą w Wielkiej Brytanii,Niemczech i USA,w krajach tych jest około 100 grup zawodników. Obecnym Mistrzem Świata jest Holender Jacques Poppen. Coraz większe uznanie i popularność dyscyplina ta zdobywa także w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.

Większość zasad i regulacji prawnych w obrębie parapowożenia jest taka sama
jak w przypadku powożenia, klasyfikowanie zawodników jest oczywiście
uzależnione od stopnia ich niepełnosprawności.Od strony organizacyjnej zawody w parapowożeniu nie odbiegają od tych,w których udział biorą zwykłe zaprzęgi. Często więc jest tak, że powożenie i parapowożenie organizuje się razem.

Zapraszamy do współpracy!