Spirit Horse

Fundacja Stworzenia Pana Smolenia jako jedyna w Polsce posiada licencję Spirit Horse logo. W naszym Ośrodku prowadzimy zajęcia wzbogacone
o elementy metody Spirit Horse.

SPIRIT HORSE - WYBRANE FRAGMENTY OPISUJĄCE METODĘ.

Naszą misją jest: ”pomoc jeżdżącym na koniach dzieciom i dorosłym
z upośledzeniem umysłowym lub niepełnosprawnością fizyczną w osiągnięciu ich pełnego potencjału życiowego poprzez jazdę konną i kontakt z końmi”. Spirit Horse poprawia zdrowie psychiczne i fizyczne poprzez nawiązanie kontaktu, zaprzyjaźnianie się z koniem i rozwiązywanie problemów poprzez kontakt
z koniem. Mówiąc prościej - Spirit Horse, to leczenie za pomocą koni. Jednym
z głównych celów metody jest odkrywanie nowej wiedzy, rozwijanie i budowanie jeszcze bardziej efektywnych metod terapeutycznych z udziałem koni do wszystkich rodzajów niepełnosprawności oraz dzielenie się tymi osiągnięciami
i metodami z ośrodkami na całym świecie.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ TERAPEUTYCZNĄ JAZDĘ KONNĄ?

Ruchy konia, czy kucyka mocno stymulują u jeźdźca układ przedsionkowy, który odpowiada za:
• bezpieczeństwo grawitacyjne (jezeli źle interpretuje odbierane bodźce, to może wystąpić irracjonalny strach przed ruchem lub przed byciem w wyższych pozycjach lub przed oderwaniem nóg od podłoża)
• ruch i równowagę
• napiecie mięśniowe
• postawę
• ruchy gałek ocznych
• obustronną koordynację
• przetwarzanie słuchowo-językowe
• przetwarzanie wzrokowo-przestrzenne
• planowanie ruchu
• i wtórnie za poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego
Jeźdźcy uczą się takich umiejętności, jak: wykonywanie poleceń, skupianie się, sekwencja zadań, współuczestnictwo i pewność siebie. Spirit Horse obejmuje również indywidualne, terapeutyczne lekcje jazdy konnej razem z opiekunami dzieci, które są ofiarami przemocy. Zejęcia te pomagają zabliźnić rany, zwiększają poziom zaufania i poprawiają zdrowie psychiczne. Udowodniono również, że nawiązanie więzi z końmi jest niezwykle efektywną formą terapii dla bitych dzieci. Kombinacja rozmiarów i delikatności kucyków jest szczególnie pomocna w uczeniu dzieci, że można być jednocześnie mocnym i przyjaznym bez rezygnowania z żadnej z tych cech. Program dla zagrożonej młodzieży (z rodzin patologicznych) składa się z cotygodniowej pomocy w stajni, jazdy konnej oraz lekcji jazdy bryczką, jako części alternatywnych programów edukacyjnych. Aby zarobić na swoje lekcje młodzi ludzie muszą przepracować społecznie godzinę tygodniowo. Poprzez zajęcia w Spirit Horse uczą się oni systematycznej i dokładnej pracy. Konie uczą nas otwartości, współpracy i zaufania.